Dzień Dziecka w Elfie

2011-05-23 14:03

1 czerwca o godz 16  zapraszamy chętnych do udziału w zabawach  z czasów PRL-u.Pomysł zainspirowany nową pozycja wydawnictwa EZOP Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci Anety Górnickiej Boratyńskiej w opracowaniu graficznym Bohdana Butenki.Zabawy dla dzieci poprowadzi Malwina  

Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci

 

Przeczytałam książkę Anety Górnickiej-Boratyńskiej pt. „Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci”. Jest to jedyna na rynku księgarskim pozycja przybliżająca, młodemu czytelnikowi, świat dzieciństwa rodziców. Już za sam koncept oddaję ukłon autorce.

Czasy PRL, rozmawiając z dziećmi dowiaduję się, że więcej wiedzą o epoce dinozaurów.

Zajrzyjmy do książki. Autorka przedstawia, pokrótce, świat w którym przyszło nam dorastać, pokoleniu obecnych trzydziesto, czterdziestolatków. Braki na rynku, kolejki, juniorki, chińskie gumki - siermiężny świat naszego dzieciństwa . To jedna strona wspomnień, druga to nasz świat zabaw, podwórko, przyjaciele.

Podwórko „Cudowne miejsce, magiczne” z huśtawkami, karuzelami, trzepakiem i dziećmi.

„To był świat nieograniczonej wolności. Nasz dziecięcy świat. Bez rodziców, nauczycieli, opiekunek, babć. Na podwórku nikt nas nie pilnował (…) - bardzo dużo się uczyliśmy. Jak przegrywać i nie płakać, co zrobić, żeby być ważnym i lubianym przez innych, jak zdobywać przyjaciół i pokonywać wrogów.”

Tak- na podwórku odbywaliśmy kursy integracji społecznej, rozwijaliśmy małą i dużą motorykę ciała, wykonywaliśmy gimnastykę buzi i języka(piosenki, wierszyki, wyliczanki).

W domu też nie było nudy „czytaliśmy pewnie znacznie więcej niż wy. Mało kto miał komputer, nie było gameboyów, nintendo (…), więc czytaliśmy”.

Ćwiczyliśmy nasze mózgi, pamięć, inteligencję, poszerzaliśmy słownictwo i nie ograniczaliśmy wyobraźni (warto o tym pamiętać)

Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem, opatrzona licznymi zdjęciami z epoki oraz ilustracjami Bohdana Butelki(twórcę kultowego Gapiszona) znakomicie przybliża dziecięcy świat PRL-u.

Wszystkim rodzicom i dzieciom życzę wolnego czasu i wspaniałej, wspólnej zabawy z książką „Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci”.

Elżbieta Malwina Kożurno

 

 

Elżbieta Kożurno.

—————

Powrót